Helka Travel > FAQ

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Pierwszy raz jedziesz na Węgry? Masz pytania odnośnie Balatonu? Świetnie, odpowiemy na wszystkie pytania i polecimy nocleg najlepiej odpowiadający Twoim potrzebom.

1. Interesują nas noclegi nad Balatonem u Polki. Czy dobrze trafiliśmy?

Tak. Pośredniczę w wynajmie noclegów nad Balatonem i na całych Węgrzech. Apartamenty, kempingi i hotele nie są moją własnością (jeszcze :) ). Ale cała rezerwacja jest po polsku. » interesują nas noclegi nad balatonem u polki. czy dobrze trafiliśmy?

2. Balaton południowy brzeg i północny brzeg – który wybrać?

Na wakacje z dziećmi zdecydowanie lepszy jest południowy brzeg Balatonu. Płytka woda, plaże dla dzieci i dużo atrakcji przyciągają rodziny z dziećmi. Tu też są tanie noclegi nad Balatonem. Na północnym brzegu są zabytki, jaskinie, szlaki turystyczne. Jest drożej, plaże z reguły są płatne. To dobry wybór dla osób lubiących aktywny wypoczynek. Winnice są wokół całego Balatonu. » balaton południowy brzeg i północny brzeg – który wybrać?

3. Którą miejscowość wybrać nad Balatonem?

Poszczególne miejscowości nie różnią się między sobą bardzo znacząco. Wszędzie życie koncentruje się wokół Balatonu. Im większa miejscowość, tym więcej atrakcji, jak port, statki, życie nocne, dyskoteki. Ale w każdej miejscowości są restauracje, bary, sklepy, plaża. » którą miejscowość wybrać nad balatonem?

4. Jakie są plaże nad Balatonem?

Balaton to jezioro o piaszczystym dnie. Plaże są trawiaste. Brzeg czasem jest umocniony kamieniami i wtedy do wody schodzi się po schodkach. Przy brzegu woda sięga dorosłym do kolan. Na południowym brzegu Balatonu zdarzają się zatoczki z bardzo płytką wodą, która odsłania piasek i dzieci mogą się w nim bawić. W Balatonlelle jest sztucznie usypana piaszczysta plaża. Z reguły w każdej miejscowości jest plaża płatna i bezpłatna, czasem tylko płatna, a czasem tylko bezpłatna. Czytajcie opisy noclegów! » jakie są plaże nad balatonem?

5. Jaka jest pogoda nad Balatonem?

Pogoda na Węgrzech jest lepsza niż w Polsce, bo Węgry leżą bardziej na południu. Już w czerwcu, a potem we wrześniu temperatura powietrza wynosi 25-30 st. C. Balaton ma 22-25 st. C. W lipcu i sierpniu upały 35-40 st. C to norma, a woda ma 28-30 st. C. Latem zdarzają się zimne fronty, to znaczy na ok. półtora dnia temperatura spada do 25 st. C. Dobrze taki dzień wykorzystać na wycieczkę. Krótkie, intensywne burze są normalnym zjawiskiem, ale nie zdarza się, żeby lało przez tydzień, jak nieraz w Polsce. » jaka jest pogoda nad balatonem?

6. Jak wyglądają wakacje z psem nad Balatonem?

Psom nie wolno się kąpać w Balatonie. Nie mają też wstępu na plaże – tak płatne, jak i bezpłatne. Specjalna plaża dla psów jest w Fonyód i w Balatonföldvár. Z psem nad Balaton warto przyjechać poza głównym sezonem. Nie będzie takich upałów, a plaże będą luźniejsze i nie tak mocno kontrolowane. W sezonie warto wybierać mniejsze miejscowości, plaże nieco na uboczu. Dla mniejszego psa dobrze mieć kontener, większego trzymać na smyczy. Chodzi o to, by nasz pies nie przeszkadzał innym plażowiczom. Po psie bezwzględnie należy sprzątać. » jak wyglądają wakacje z psem nad balatonem?

7. Jaką walutę zabrać na Węgry?

Na Węgrzech obowiązującą walutą jest forint. W każdej miejscowości są kantory wymiany walut. Można też oczywiście płacić kartą, tak samo jak w Polsce. Kartą nie zapłacimy w małym bufecie, przydrożnym straganie itp. Bez problemu podejmiemy gotówkę z bankomatu (to często się najbardziej opłaca). Różnice w kursach walut nie są tak duże, by stwierdzić, że bardziej się opłaca mieć forinty lub euro. Euro jest często przyjmowane w sklepach, restauracjach, u właścicieli noclegów. Ale należy liczyć się z tym, że kurs będzie umowny i z reguły mało korzystny dla klienta. » jaką walutę zabrać na węgry?

8. W jakim języku można się porozumieć na Węgrzech?

Węgrzy mówią głównie po niemiecku, z racji wieloletnich związków z Austrią. Młodzi ludzie dość powszechnie znają angielski. Węgrzy są otwarci, komunikatywni i bardzo lubią Polaków. Warto nauczyć się słowa lengyel (czyt. lendziel), co znaczy Polak/Polka. » w jakim języku można się porozumieć na węgrzech?

9. Czy możliwa jest wycieczka rowerem wokół Balatonu?

Tak, jest ścieżka rowerowa wokół Balatonu. Liczy sobie ona 201,9 km. Trasę łatwo podzielić na krótsze odcinki. Rowerową wyprawę zaplanujmy wiosną lub jesienią, bo w szczycie sezonu trudno o nocleg na 1 noc. » czy możliwa jest wycieczka rowerem wokół balatonu?

10. Helka Travel jest firmą polską czy węgierską?

Jestem Polką, która mieszka w Siófok i tu prowadzi działalność gospodarczą. Helka Travel jest więc firmą węgierską. Dokładne dane firmy znajdziecie w ogólnych warunkach umowy https://helkatravel.pl/ogolne-warunki-umowy/ » helka travel jest firmą polską czy węgierską?

11. Po jakim kursie przeliczane są ceny?

Ponieważ Helka Travel jest firmą węgierską, obowiązują mnie kursy walut na Węgrzech. Państwa złotówkowe wpłaty są przelewane na Węgry i przeliczane przez bank węgierski na forinty. Ten kurs może się różnić od polskich kantorów. » po jakim kursie przeliczane są ceny?

12. Czy wystawiają Państwo rachunki?

Tak, wystawiam faktury na wpłaty dokonane na konto Helka Travel. Trzeba to zgłosić w momencie wpłaty, podając dane do faktury. Mogę na fakturze umieścić opis po polsku. Jeśli nie wystarczy Państwu skan, dodatkowo trzeba pokryć koszty przesyłki pocztowej. » czy wystawiają państwo rachunki?

13. Czy są jakieś dodatkowe koszty?

Nie ma żadnych dodatkowych opłat, poza tymi, które podaję w odpowiedzi na Państwa zapytania. Nocleg w całości lub w części opłaca się krajowym przelewem złotówkowym. Na miejscu u właściciela płaci się resztę należności, jeśli tak zostało uzgodnione, oraz taksę klimatyczną. Rzadko dodatkowo płatna jest klimatyzacja, parking, pobierana jest kaucja – zawsze jest to zaznaczone. » czy są jakieś dodatkowe koszty?

14. Czy na miejscu jest rezydent?

Tak, rezerwacja za pośrednictwem Helka Travel oznacza, żejest polski rezydent na Węgrzech. Mieszkam w Siófok nad Balatonem, mówię po polsku i po węgiersku i pełnię dla Państwa funkcję rezydenta. Nie mogę być wszędzie tam, gdzie wypoczywacie, ale jestem dostępna pod telefonem +36 30 288 49 52. » czy na miejscu jest rezydent?

15. Czy to jest oferta z ubezpieczeniem?

Nie. Ubezpieczenie wakacyjne, od awarii samochodu, kradzieży itp. mogą Państwo wykupić indywidualnie w Polsce. Ja zachęcam przede wszystkim do wyrobienia bezpłatnej karty EKUZ (europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego). Jest to dokument honorowany na Węgrzech i upoważnia do bezpłatnej opieki lekarskiej w nagłych przypadkach. » czy to jest oferta z ubezpieczeniem?

16. Co to jest taksa klimatyczna?

Taksa klimatyczna to podatek nałożony przez daną miejscowość na każdego turystę. Obowiązek jego pobrania i odprowadzenia do miejskiej kasy spoczywa na właścicielu noclegu. Taksa klimatyczna na Węgrzech wynosi 300-500 Ft za noc za osobę dorosłą (za dzieci poniżej 18. roku życia się nie płaci). To jest 4-7 zł. » co to jest taksa klimatyczna?

17. Czy można przyjechać wcześniej niż godzina zameldowania?

Przeważnie zameldowanie jest od godz. 14, wymeldowanie do godz. 10. Dużo osób z małymi dziećmi woli podróżować nocą. Można przyjechać rano, zostawić samochód. Właścicielowi noclegu trzeba dać czas na posprzątanie apartementu. Można w tym czasie iść na plażę, na spacer, coś zjeść. Proszę zgłaszać nietypową godzinę przyjazdu – pomogę uzgodnić szczegóły z właścicielem. » czy można przyjechać wcześniej niż godzina zameldowania?

18. W jakich godzinach obowiązuje cisza nocna?

Cisza nocna obowiązuje w godzinach 22 - 7. Każdy rozumie, że wakacje są od tego, żeby się zabawić. Ale miejcie na względzie sąsiadów i innych wczasowiczów. Jeśli impreza się rozkręca i nie chce się skończyć, lepiej przenieść się do baru, na deptak, gdzie toczy się życie nocne. » w jakich godzinach obowiązuje cisza nocna?

19. Jak dogadam się z właścicielem?

Rezerwując nocleg przez Helka Travel, wszystko uzgadnia się po polsku. Ja te same szczegóły przekazuję właścicielowi noclegu po węgiersku. W chwili przyjazdu wystarczy podać swoje nazwisko, dowód tożsamości i hasło Helka Travel. Jeśli mimo wszystko wystąpią jakieś trudności, można do mnie zadzwonić: +36 30 288 49 52. » jak dogadam się z właścicielem?

20. Czy znajdę nad Balatonem nocleg na 1 noc?

W sezonie nocleg nad Balatonem na 1 noc jest bardzo trudno znaleźć. Właściciele nie chcą takich klientów, bo więcej jest sprzątania, niż zysku. Nawet kempingi wymagają, by domek wynająć na minimum 4 noce. » czy znajdę nad balatonem nocleg na 1 noc?

21. Czy opłaca się jechać w ciemno nad Balaton?

Nie. Możemy mieć pewność, że najfajniejsze miejsca będą już dawno zarezerwowane. W krytycznej sytuacji lepiej szukać dalej niż 1 km od Balatonu, godzić się na podaną cenę i warunki oraz wyciągać wnioski na przyszłość . Helka Travel działa wyłącznie w systemie rezerwacyjnym i warto z niego korzystać. » czy opłaca się jechać w ciemno nad balaton?