Jedyna w kraju jaskinia, którą zwiedzający mogą oglądać, pływając łódką. Odkryta w 1903 r., stanowi niezwykły twór przyrody powstały dzięki wypłukaniu rozpuszczalnych warstw w wapienno-gliniasto-bazaltowym podłożu przez ciepłą wodę z termalnego źródła. W jej suchej odnodze znajdują się mniejsze sale, zaś oświetloną reflektorami 200-metrową część zalaną wodą przebyć można łódką.
Woda w jaskini ma 18 – 20 st. C, jej głębokość to 70 – 120 cm, zaś temperatura powietrza w jaskini przez cały rok wynosi ok. 20 st. C. Do jaskini prowadzi 75 stopni kończących się w obszernej grocie Lóczy-terem. Na jej wysokich na 6 – 8 m ścianach i suficie dostrzec można wyżłobienia wypłukane przez wodę. Szybko odkryjemy, że ta niespotykana faktura pokrywa całe wnętrze jaskini.
Podziemny potok wysechł w 1983 r. na skutek wypompowywania wody z pobliskiej kopalni boksytów. Na szczęście po jej zamknięciu pojawił się ponownie w 1990 r., dzięki czemu dziś swobodnie można pływać w jaskini łódkami. Podziemny wodny świat przemierzyć można w ciągu 20 minut. Węższe-szersze przesmyki rozświetla blask reflektorów, niektóre z lamp ukryte są po powierzchnią wody, dzięki czemu spostrzegawczy turyści dostrzec mogą ryby unikalnych gatunków oraz strzeble przekopowe – żyjące stadnie w górskich potokach czy jeziorach, także w Polsce, rybki z rodziny karpiowatych.
Na miejscu kupić można pamiątki i szereg publikacji na temat jaskini. Ten osobliwy cud natury bez przeszkód zwiedzimy w zwykłym stroju, jest też możliwość skorzystania z usług przewodnika.