Przejazd rowerem wokół Balatonu to dla wielu rowerzystów wielkie marzenie. Balatońska ścieżka rowerowa liczy sobie 201,9 km długości. Z tego 95,1 km jest samodzielną ścieżką rowerową – zdecydowana jej część prowadzi wzdłuż północnego brzegu Balatonu. Trasa nie obejmuje jedynie terenów zabudowanych, przez które przejazd poprowadzono normalnymi, choć mniej uczęszczanymi drogami.
W przeciwieństwie do brzegu północnego, na południu Balatonu tylko przez obszar Balatonakarattya, Balatonszemes i Balatonöszöd prowadzi osobna ścieżka rowerowa. Reszta odcinków wiedzie drogami, po których mogą poruszać się także samochody i tu należy zachować ostrożność podczas jazdy. Szczególnie w szczycie letniego sezonu ruch bywa tu intensywny. Uważajmy na przejazdach kolejowych! Zawsze trzeba się zatrzymać i upewnić, czy nie nadjeżdża pociąg. Te drobne uciążliwości z nawiązką jednak rekompensuje fakt, że trasa wiedzie przez fantastyczne zakątki, a jej przebycie będzie bez wątpienia doznaniem niezapomnianym.
Doświadczeni rowerzyści przebędą tę trasę w kilka dni, choć znajdą się pewnie i tacy, którzy uznają ja za propozycję jednodniowej wycieczki. O tyle nie warto się jednak spieszyć, że po drodze zwiedzić można przepiękne miejsca i podziwiać niezrównane widoki. Początkujący rowerzyści bądź ci, dla których jazda jest tylko okazjonalną rozrywką, z łatwością podzielić mogą trasę na krótsze odcinki. Cały trakt jest trasą o średnim stopniu trudności. Balatońska ścieżka rowerowa w części południowej prowadzi przez płaskie tereny, w części północnej spodziewać się należy mniejszych lub większych pagórków.
Punktem startowym naszej wycieczki niech będzie Siófok – przy dworcu kolejowym. Południowy brzeg jest odpowiedniejszy dla początkujących, względnie niewielkie są tu też różnice wysokości. Obieramy kierunek na Balatonvilágos (15 km). Kto zachwycać się chce widokiem Balatonu, zboczyć może ze ścieżki rowerowej i pojechać wzdłuż Złotego Wybrzeża aż do jego końca. Kto zaś lubi wyzwania, przy Szabadifürdő wspiąć się może na wyższą część. Prosimy uważać na przejeździe kolejowym, bo nie ma szlabanów! Droga prowadzi przez przepiękną, leśną okolicę, idealną do wypoczynku i prażenia nad ogniem słoninki. Odpoczynek warto zrobić na wzgórzu w Balatonvilágos – na południowej stronie to chyba najtrudniejszy odcinek. Pokonać musimy krótkie, ale dość strome wzniesienie, lecz ten trud się opłaci. Roztaczający się stąd widok wynagrodzi nam wszystko!
Następnie mijamy Balatonliga i Balatonkenese (10 km) i jedziemy dalej w kierunku Balatonalmádi (15 km). Pomiędzy Kenese i Fűzfő ścieżka prowadzi przez leśne tereny – podczas upalnych letnich dni miło można tu odpocząć. Na północnym brzegu łatwo znaleźć po drodze naturalne źródła, jedno z nich to Árpád-kút. Tu można ugasić pragnienie i uzupełnić zapady wody. Docierając do Almádi, łatwo znajdziemy kemping, na terenie którego działa też serwis rowerowy, gdyby nasz pojazd uległ po drodze jakimś awariom.
Jeśli już odpoczęliśmy – kierunek Csopak (12 km). Po drodze czeka nas niezliczona ilość widoków. Bezpośrednio przy ścieżce rowerowej bije źródło chłodnej mineralnej wody, tu też powstało świetne miejsce na krótki odpoczynek.
Stąd niedaleko już do Balatonfüred (4 km). To chyba najstarszy w całym kraju kurort leczniczy i wypoczynkowy, nazywany stolicą północnego brzegu. Jego najpiękniejsza część to deptak Tagore, nim też do samego końca prowadzi ścieżka rowerowa.
Jedziemy dalej w kierunku Tihany (7 km). Po półwyspie warto zrobić niewielki objazd, bo znajdują się tu niezrównane dzieła przyrody i sztuki (Opactwo Benedyktynów, Wzgórze Echa, Jezioro Wewnętrzne i Zewnętrzne).
Pedałujemy dalej w stronę Zánka (16 km). W połowie drogi w Balatonudvari podziwiać można pierwsze nad Balatonem pole golfowe. Jeśli nadarzy się taka sposobność, spędźmy w Zánka parę dni. Turystów złaknionych kontaktu z naturą uradują wizyty w basenie Káli, miłośnikom kultury niezapomnianych wrażeń dostarczą liczne zabytki architektury. Toskania blednie w porównaniu z tymi zakątkami!
Nasza trasa zmierza w kierunku Révfülöp (7 km). Tu koniecznie trzeba zaliczyć Milenijny Punkt Widokowy (Millenium Kilátó, 24 maja – 14 września wstęp płatny 2000 Ft, czyli ok. 30 zł). Rozciąga się stąd niewiarygodnie cudna panorama na cały Balaton.
Następnie ścieżka prowadzi do Badacsony (12 km), wśród wulkanicznych wzgórz, których słoneczne stoki dają fantastyczne jakościowe wina. Nie zatrzymać się tu na degustację to grzech!
W sąsiedztwie Badacsony położony jest prześliczny Szigliget (8 km). Godne obejrzenia są dawne ruiny zamku na Górze Zamkowej (242 m) oraz Pałac Esterházy na głównym placu. Miłośnikom win polecamy winotekę Szászi Endre – bodaj najlepszego winiarza regionu.
Kolejny przystanek na balatońskiej ścieżce rowerowej to Balatonederics (5 km). Tu nie wolno opuścić Muzeum Afryki. Jedziemy dalej w kierunku Keszthely (13 km). W tym miasteczku główną atrakcję stanowi słynny Pałac Festeticsów, gwarantując urozmaicony program zwiedzania.
Jeśli starcza nam sił, warto zboczyć w stronę Małego Balatonu (Kis-Balaton) dla niezwykłych widoków bagien zamieszkiwanych przez niespotykane gatunki ptactwa oraz niezrównanego piękna całej okolicy. Działa tu również wypożyczalnia rowerów.
Na granicy Balatonszentgyörgy znajduje się Gwiezdny Zamek (Csillagvár), nazwany tak ze względu na plan, na jakim został zbudowany. Zwiedzający obejrzeć mogą XIX-wieczne więzienie i stroje husarskie, bądź też zachwycającą kolekcję lalek. Na podwórzu zaś czekają na nas rozmaite zwierzęta (np. szop pracz).
Stąd zaledwie 5 km dzieli nas od Balatonberény, gdzie znajduje się jedyna na południowym brzegu plaża naturystów.
Jedziemy dalej w kierunku Fonyód (20 km), miasteczka położonego u stóp dwóch sąsiadujących z sobą wzgórz – wysokiej na 232 m Várhegy oraz liczącej 107 m Sipos-hegy. Do punktów widokowych (Postás i Berzsenyi-kilátó) położonych na obydwóch z tych wzniesień wiodą szlaki turystyczne.
Trasa nasza wiedzie stąd do Balatonboglár (9 km), a dalej do oddalonego o 20 km Szántód, położonego w jednej z najpiękniejszych części Balatonu, vis a vis półwyspu Tihany. Sławę temu miejscu przynosi też Szántód-puszta, na terenie której każdego lata odbywają się konne pokazy, imprezy sportowe, wystawy etnograficzne i tym podobne atrakcje.
Opuszczając przystań w Szántód w stronę Zamárdi, ścieżka rowerowa wiedzie wzdłuż 3-kilometrowej plaży. Tu wdrapać się możemy na punkt widokowy Kőrőshegyi (Kőrőshegyi Kilátó), skąd roztacza się kolejna baśniowo piękna panorama.
Jesteśmy już niedaleko Siófok (10 km), miejsca startu naszej wyprawy. Warto zwiedzić centrum i zajrzeć do niedawno odnowionego parku Jókaiego. Spragnieni rozrywek nie powinni też opuścić licznych programów na Wielkiej Plaży (Nagystrand)!