Węgry - Jezioro termalne Hévíz

Jezioro termalne w Hévíz jest największym na świecie biologicznie aktywnym, naturalnym jeziorem termalnym. To najstarsze i najsłynniejsze na Węgrzech kąpielisko znane już było w czasach rzymskich. Swą renomą cieszy się więc od ponad 2000 lat. Klasyczną kurację leczniczą pojmowaną we współczesnym znaczeniu zaczęto tu stosować ponad 200 lat temu.

Jezioro o powierzchni 4,4 ha oraz głębokości sięgającej 38 m zasila woda z gorącego źródła, zawierająca siarkę, rad oraz wiele składników mineralnych. Wypływa ona z taką prędkością, że całkowita wymiana wody w akwenie następuje w ciągu 48 godzin. Temperatura wody waha się pomiędzy 23 – 25 °C zimą, a 33 – 36 °C latem.

Jezioro w równym stopniu bogate jest w substancje lotne i gazy. Tworzą one dobroczynną mieszankę z naturalnie mineralizowaną wodą, zawierającą siarkę, wapń, magnez, ozon oraz mającą łagodne działanie radioaktywne. Na szczególną uwagę zasługują radioaktywne muły borowinowe, które grubą warstwą pokrywają dno jeziora. Dzięki zawartych w nich tak organicznych, jak i nieorganicznych substancjom, solom radu i związkom siarki, mają wyjątkową wartość leczniczą. Wody i muły borowinowe wywodzące się z liczącego sobie ponad 10 tys. lat Morza Panońskiego pomagają na wszelkie dolegliwości reumatyczne oraz narządów ruchu.

Łagodnie kołyszące się na tafli wody lotosy i zieleniące się korony drzew koją nerwy, gwarantując wymarzoną kuracją także dla naszej psychiki. Różowa odmiana tych kwiatów, sprowadzona pod koniec XIX w. z Indii, zadomowiła się na dobre, wchodząc także do herbu miasta. Hévíz jest jedynym miejscem w Europie, gdzie lotosy rosną na wolnym powietrzu.

Zimą nad powierzchnią jeziora tworzy się warstwa pary, która zapobiega ochładzaniu się wody, a zarazem ma naturalne działanie inhalacyjne. Wdychanie siarkowo-ozonowych oparów z domieszką radu ma zbawienny wpływ na struny głosowe.