Helka Travel > Węgry > Informacje praktyczne > Pogoda > Sygnały burzowe nad Balatonem

Węgry - Sygnały burzowe nad Balatonem

Kąpiel w Balatonie to ogromna przyjemność. Woda jest ciepła, krystalicznie czysta, piasek na dnie aksamitny. Nie ma prądów, a fale powstają, tylko gdy wieje wiatr.  To jednak ogromny akwen wodny, więc kąpiel w Balatonie musi wiązać się z odpowiedzialnością.

Głównym zagrożeniem jest bardzo szybko zmieniająca się pogoda. Gwałtowna wichura i burza potrafią przyjść nad Balaton w ciągu kilku minut, mimo całkowicie bezchmurnego nieba. Dlatego nad Balatonem działa bardzo nowoczesny system sygnałów burzowych. Ostrzega on wszystkie osoby biorące kąpiel w Balatonie, pływające na materacach, rowerach wodnych czy żaglówkach o nadciągającym niebezpieczeństwie.

Gołym okiem dostrzeżemy, że wzdłuż brzegu Balatonu zaczynają migać światełka, przypominające latarnie morskie. To system lamp rozmieszczonych wokół jeziora, które są tak ulokowane, żeby z każdego miejsca na Balatonie bądź na jego brzegu widać było przynajmniej jedną lampę. Światło rozbłyska tylko wtedy, gdy nadchodzi sztorm.

I stopień zagrożenia burzowego: 45 mrugnięć na minutę, wiatr jest silniejszy niż 40 km/h, ale nie przekracza 60 km/h, kąpiel w Balatonie i pływanie na sprzęcie dozwolone jest 500 m od brzegu.

II stopień zagrożenia burzowego: 90 mrugnięć na minutę, siała wiatru to 61 km/h lub więcej, bezwzględnie nikt nie może znajdować się w wodzie.

Nad Balatonem dość częstym zjawiskiem jest biały szkwał. Przy silnym wietrze woda „kurzy się” do 40-50 cm nad lustrem wody. Wilgotność powietrza sięga 90% i zaczerpnięcie powietrza jest wręcz niemożliwe, co jest bardzo niebezpieczne dla kąpiących się.

Jak działają sygnały burzowe, można obejrzeć na makietach w interaktywnym Centrum Żeglugi Balatońskiej połączonym z punktem widokowym:

Punkt widokowy Balatonföldvár