Helka Travel > Węgry > Informacje praktyczne > Pogoda > Pogoda na Węgrzech

Węgry - Pogoda na Węgrzech

Jaka jest pogoda na Węgrzech – to pierwsze pytanie, jakie zadajemy sobie przy planowaniu urlopu. Kiedy można się już kąpać w Balatonie? Czy latem pogoda na Węgrzech jest gwarantowana? Oczywiście w tym temacie trudno dawać jakiekolwiek gwarancje. Ale jesteśmy na południu Europy. Zatem pogoda na Węgrzech nie jest tak kapryśna, jak w Polsce.

Już w marcu temperatura na Węgrzech dochodzi do 18 st. C, w kwietniu utrzymuje się powyżej 20 st. C, by w maju osiągnąć 25 – 27 st. C. To już także pora, by spokojnie wykąpać się w Balatonie. Woda ma 20 – 22 st. C i bardzo szybko się nagrzewa. W opinii Węgrów jest lodowata, kto przywykł do wakacji nad Bałtykiem, będzie zachwycony. Lipiec i sierpień są rzeczywiście upalne, temperatury dochodzące do 40 st. C nie są jakimś ewenementem. Temperatura wody w Balatonie sięga wtedy 30 st. C.

Przy tym wszystkim bardzo ciepłe są także noce. Już w maju bywa to 20 st. C, w pełni lata zaś 26 – 28 st. C. Nawet pod koniec sierpnia, gdy w Polsce wieje już chłodem, a noce bywają przeraźliwie zimne, tu wciąż bluzy są zbędne, a nocne kąpiele – niezwykle przyjemne. Wrzesień przypomina czerwiec – uciążliwe upały ustępują, ale nadal utrzymuje się słoneczna pogoda z temperaturą ok. 28 st. C. Opalać można się jeszcze w październiku, to także ostatni moment na kąpiele w Balatonie. Akwen, nagrzany latem, długo utrzymuje temperaturę powyżej 20 st. C. Generalnie lato, które u nas kończy się raptownie, tu bardzo niechętnie ustępuje jesieni. Liście długo utrzymują się na drzewach, a nawet w listopadzie na trawnikach kwitną stokrotki.

Zimy przede wszystkim są króciutkie. Trwają od połowy grudnia do końca lutego. Temperatury przeważnie spadają kilka kresek poniżej zera, mróz jest więc niewielki, a przy tym przeważnie towarzyszy mu słoneczna pogoda. Gdy przez Europę przetaczała się fala mrozów, w Polsce zbijając słupek rtęci do -26 st. C, na Węgrzech było -10 st. C, co oczywiście budziło grozę mieszkańców tego południowego w końcu kraju.

Klimat na Węgrzech
(za Węgierskim Instytutem Meteorologii)

To strefa klimatu umiarkowanego, więc ze względu na położenie geograficzne Węgry wolne są od przesadnych skrajności pogodowych. Nie jest to też kraj zbytnio rozległy, dlatego na całym obszarze występuje dość jednolity klimat, choć naturalnie w terenach górzystych zauważalne są różnice. Odczuć tu się dadzą wpływy klimatu kontynentalnego, charakterystyczne dla Basenu Karpackiego i północnej części Półwyspu Bałkańskiego. Oznacza to duże roczne wahania temperatur i wyraźne zróżnicowanie pór roku.

Lato na Węgrzech jest długie, przynajmniej przez 3 miesiące średnia temperatura przekracza 18 st. C. W jego zaś pełni temperatury często sięgają powyżej 35 st. C, nie będąc niczym szczególnym. Zimy bywają kapryśne, zdarzają się srogie, jak i niezwykle łagodne, ale okres, gdy średnia temperatura spada poniżej 0 st. C, nie przekracza 3 miesięcy. Opady utrzymują się w ogólnej normie, większość z nich przypada na porę letnią.

Węgry znajdują się zarówno pod wpływem prądów znad Oceanu Atlantyckiego, jak i pod wpływem mas kontynentalnych, dlatego też klimat jest przewidywalny, o uregulowanym przebiegu temperatur. Zimą odczuwalna jest przewaga suchego powietrza kontynentalnego. Latem, które trwa tu w zasadzie pół roku – od maja do października, 60 – 70% mas powietrza przywędrowuje znad morza i zdecydowanie dominować zaczyna klimat śródziemnomorski. Zresztą daje też on o sobie znać jesienią i w początkach zimy w postaci łagodnych deszczy.

Rekordy meteorologiczne:

  • Siófok

31 st. C – najwyższa temperatura wody w Balatonie (28 lipca 2006)

  • Balaton

110 dni – tyle najdłużej był zamarznięty (1962/63)

0 dni – tyle najkrócej był zamarznięty (1950/51, 1989/90, 2006/07)

  • Budapeszt

13,3 st. C – najwyższa średnia temperatura roczna (2007)

  • Kiskunhalas

41,9 st. C – najwyższa zanotowana temperatura (20 lipca 2007)

  • Miszkolc

-35 st. C – najniższa zanotowana temperatura (16 lutego 1940)

  • Kecskemét

-23 st. C – najniższa dzienna temperatura (24 stycznia 1942)