Helka Travel > Węgry > Informacje praktyczne > Inne > Święta na Węgrzech

Węgry - Święta na Węgrzech

Sprawdź przed podróżą, kiedy są święta na Węgrzech. To ważna informacja, żeby nie trafić na zamknięte sklepy i świąteczny rozkład jazdy. Na Węgrzech nie ma zakazu handlu w niedzielę!

Święta na Węgrzech:

1 stycznia 2019, wtorek
Nowy Rok

Po trudach pierwszej nocy nowego roku Węgrzy przeważnie odpoczywają w domu, wśród rodziny i przyjaciół. Ważne, aby tego dnia nie spożywać drobiu (indyka, kaczki, kurczaka itd.), bo wtedy rok nie będzie dostatni. Z kolei obowiązkowo należy zjeść soczewicę (przeważnie gotuje się z niej zupę), aby nadchodzące miesiące przyniosły bogactwo. Przynajmniej tak utrzymuje narodowa tradycja…

15 marca 2019, piątek
Święto Narodowe – Rocznica Wiosny Ludów

Rocznica narodzin nowoczesnego parlamentaryzmu. Celem Wiosny Ludów na Węgrzech było uniezależnienie się od panowania Habsburgów. Na pamiątkę wywalczonej na krótko niepodległości Węgrzy przypinają do ubrania kokardki w narodowych barwach – czerwono-biało-zielone. Prawie w każdej miejscowości w całym kraju odbywają się uroczystości, często osoby biorące w nich udział ubrane są w stroje z epoki.

19 kwietnia 2019, piątek
Wielki Piątek

Dzień wolny od pracy, zamknięte są sklepy. Jeśli nie zdążymy czegoś kupić, handel działa znów w sobotę, ale z reguły krócej.

22 kwietnia 2019, poniedziałek
Poniedziałek Wielkanocny

W śmigus-dyngus, podobnie jak i w Polsce, chłopcy i mężczyźni ruszają z rana w stronę domów znajomych panien, aby recytować wierszyki i oczywiście solidnie dziewczyny zmoczyć (dawniej wiadrami wody, później wodą kolońską, a dziś najczęściej – sodową z syfonu). Czynią to po to, aby dziewczęta były piękne, świeże i pełne sił życiowych. Dawniej w rewanżu kawalerowie otrzymywali pisanki, jadło i napoje, obecnie z rzadka mogą liczyć na pieniądze, częściej – na kieliszek palinki.

Swych naśladowców nigdzie nie mają węgierscy rzemieślnicy, którzy podkuwają jajka! Należy to rozumieć dosłownie, bo na jajkach umieszczane są maleńkie żelazne podkówki! Ale nie tylko…

1 maja 2019, wtorek
Święto Pracy

Majowe święto obchodzone jest podobnie, jak i u nas – na spacerach, wycieczkach, spotkaniach w ogródkach i na działkach w gronie bliskich i przyjaciół. Często tego dnia odbywają się też różnego rodzaju kiermasze.

10 czerwca 2019, poniedziałek
Poniedziałek Zielonych Świątek

Jako dzień wolny od pracy święto to ustanowione zostało stosunkowo niedawno. Jest to święto ruchome, liczone od Wielkiejnocy. Nie wiążą się z nim żadne konkretne zwyczaje, ale nad Balatonem Zielone Świątki to tradycyjnie moment otwarcia nowego sezonu. W Siófok odbywa się huczny festyn, a na wody wypływa Balatońska Żegluga. Wolny poniedziałek pozwala po zabawie wrócić do formy.

20 sierpnia 2019, wtorek
Św. Stefana, patrona Węgier

Narodowe święto najhuczniej obchodzone jest w stolicy. Warto wtedy znaleźć się nad Dunajem, by obejrzeć zachwycającą paradę na wodzie i w powietrzu. Statki, samoloty, spadochroniarze w niezwykłych ewolucjach dostarczą naprawdę niezapomnianych przeżyć. Wieczorem zaś czeka nas największy w Środkowej Europie pokaz sztucznych ogni, trwający zawsze 20 – 25 minut. Specjalnie do niego rokrocznie komponowana jest muzyka, a race wystrzeliwane ze wzgórz, z brzegu i z pokładów statków rzęsistym światłem mienią się w falach Dunaju. Dobrze zawczasu zająć sobie dogodny punkt obserwacyjny, bo widowisko gromadzi regularnie 10.000 osób.

23 października 2019, środa
Święto Niepodległości (Proklamacja Republiki/Rocznica Rewolucji 1956 r.)

Największe obchody koncentrują się w dużych miastach, a ich charakter podobny jest do polskiego Święta Niepodległości.

1 listopada 2019, piątek
Wszystkich Świętych

Już na 1 – 2 dni przed Świętem Zmarłych zaczyna się wzmożony ruch w okolicach cmentarzy. Święto obchodzone podobnie jak w Polsce.

24 grudnia 2019, wtorek
25 – 26 grudnia 2019, środa – czwartek
Wigilia, Boże Narodzenie

Powyższe daty (z wyjątkiem Wigilii) to także dni wolne od pracy, kiedy to zamknięte są wszystkie urzędy, szkoły, instytucje, sklepy. Podstawowe artykuły ewentualnie kupimy w malutkich sklepikach typu non-stop, czynne są też sklepy na stacjach benzynowych. W Wigilię handel pracuje do południa, większe sklepy do godz. 16.00.

31 grudnia 2019, wtorek
Sylwester

Nie jest to dzień świąteczny, ale przeważnie handel funkcjonuje do godz. 13.00 – 15.00. Potem handlują już tylko uliczni sprzedawcy, u których nabyć można maski czy trąbki. W ostatni wieczór roku wiele dzieje się na ulicach, tłumy ciągną też do lokali.