Helka Travel > Węgry > Atrakcje dla dzieci > Balaton > Zwiedzanie puszty Balatonlelle

Węgry - Zwiedzanie puszty Balatonlelle

Chcieliśmy Państwa zaprosić na wyjątkową podróż w czasie, cofnijcie się z nami o kilkaset lat, pozwólcie, by wasz wzrok przykuło niezwykłe piękno puszty, przeczujcie na nowo dawno miniony sielski nastrój. Przed Państwem 7,5 ha posiadłości, gdzie żyją lipicańskie konie i inne zwierzęta rdzennie przynależne do tych regionów. W tej ślicznej okolicy znajdą też Państwo 150-letnia piwnicę win i tradycyjną węgierską czardę.

Piwnica win w Rádpuszta niegdyś była we władaniu biskupstwa w Veszprém, obecne oblicze zyskała w 1962 r. Znajdziemy w niej 56 dębowych beczek z najprzedniejszymi winami, co czyni z niej największą piwnicę na południowym brzegu Balatonu i znaczący przystanek na biegnącym wzdłuż wybrzeża winnym szlaku.

Degustacja win z nieodłączną cygańską muzyką nie tylko wprowadzają w dobry nastrój, ale i pobudzają apetyt. Ogrzewana czarda zimą pomieści 120 osób, od wiosny do jesieni można tu organizować imprezy na 500 osób.

Nadszedł czas, byśmy zaprezentowali Państwu tradycyjne, pieczone w piecu potrawy, byście sami Państwo sprawdzili, co bulgocze w kociołku, po węgiersku zwanym bograczem! O słodkościach nie zapomnieliśmy – żal byłoby zostawić mleczne placki przyrządzone ściśle według starej receptury.

Gdy zakończymy kulinarne doznania, rozejrzyjmy się po przydomowych zagrodach: tuż obok zobaczymy aksamitnie zieleniące się pastwiska, na których w zgodzie żyją owce śruborogie, dzikie bydło i osiołki.

Wędrując dalej dojdziemy do stajni i szkółki jeździeckiej, gdzie słusznie dumni być możemy z lipicanów i noniusów, koni półkrwi węgierskiej. W tej hodowli nie zmieniło się nic od czasów naszych przodków, stajennych, koniuchów, mających z końmi niezwykły kontakt.