Helka Travel > Węgry > Aktywny wypoczynek > Wycieczki > Półwysep Tihany

Węgry - Półwysep Tihany

Wypoczywając nad Balatonem warto jeden dzień poświęcić na wycieczkę na Półwysep Tihany. Z daleka dojrzeć można charakterystyczną sylwetkę opactwa benedyktynów, wzniesionego w 1055 r. Otacza je malownicza wioska pełna urokliwych knajpek, lodziarni i sklepów z pamiątkami.

Tihany słynie z lawendowych pól, które kwitną w czerwcu. A przez całe lato pokosztować można lawendowego piwa czy lodów o smaku lawendy. Charakterystycznym punktem jest też Paprika-Ház, czyli dom obwieszony suszoną czerwoną papryką. Fotografować można go tylko z zewnątrz, w środku zaś znajduje się sklep z przyprawami.

Opactwo położone jest 80 m nad lustrem Balatonu. Promenada biegnąca od kościoła wzdłuż skarpy zachwyca przepiękną panoramą Balatonu. Jej punktem końcowym jest Wzgórze Echa (Visszhangdomb). Stając na specjalnie ustawionym kamieniu, można krzyknąć w stronę ściany opactwa i usłyszeć odpowiadające nam echo.

Z Szántód położonego na południowym brzegu Balatonu kursuje na Półwysep Tihany prom samochodowy. Przeprawa trwa 6-7 minut. Na półwysep można też popłynąć statkiem pasażerskim z Siófok, Balatonföldvár lub Balatonfüred.